În ultima vreme am observat că a devenit un trend să spui că Mediașul este un oraș de rahat de care să te îndepărtezi cât mai rapid posibil. În articolul ăsta o să încerc să aduc un gram de pozitivism și să-ți arăt că nu-i chiar atât de rău precum pare, dar depinde cum gestionăm noi lucrurile. 🙂

Am avut ocazia să mai călătoresc pe ici colo, să văd anumite orașe și să locuiesc în cel mai aglomerat oraș din România. Bucureștiul chiar e genul acela de oraș în care găsești de toate și n-ai cum să te plictisești. Mint, o să te plictisești în cele 2 ore petrecute zilnic în trafic prin infernul din capitală. Dar na, sacrificii domnule dacă vrei să mergi la cele mai interesante mall-uri și pe cel mai frumos stadion din țară.

Să revenim la Mediaș și la cât de nașpa este să trăiești pe aici. Unde nu mai avem nici măcar un club, iar localurile sunt unele și aceleași. Dar oare de ce se întâmplă asta? Oare chiar nu face nimic în Mediaș?

Sport de performanță, dar fără spectatori

Avem una dintre cele mai bune echipe de fotbal din Ardeal, dar totuși stadionul este gol la aproape fiecare meci. Prețul e mare? Ai dreptate. Parcă nici mie nu-mi venea să dau 30-40 de RON ca să o văd pe FCSB sau Craiova live de pe stadion, dar s-au pus în vânzare abonamente la prețuri de nimic și s-au vândut puțin peste 500. Cam puțin, nu?

Sunt de acord cu tine când îmi spui că în ultimii ani clubul ăsta mai mult a gonit suporterii și a existat sentimenul ăla de amatorism, dar acum lucrurile par să fie într-o continuă schimbare. Galeria este din nou la stadion, ai mai multe locuri din care poți să-ți cumperi bilete, comunicarea dintre club și suporteri este mai eficientă, iar dacă vrei tricou cu Gazu trebuie doar să mergi pe stadion. Sunt sigur că se va lucra și la asta. Un site mai cochet și un magazin online chiar n-ar strica.

Ne era dor de baschet. Avem echipă tânără în liga secundă. Aici nu mă bag în prea multe detalii pentru că nu mă pricep la baschet. Nu prea știu cu ce se mănâncă, dar important este că avem din nou baschet la Mediaș. Echipă tânără cu baschetbaliști chiar din oraș care nu pun pe primul loc banii. Hai să-i susținem și să încercăm să revenim acolo unde am fost la un moment dat.

Avem terase, dar preferăm să stăm la TV decât să ieșim din casă

Românii în general nu au o cultură a ieșitului în oraș prea bine dezvoltată. Se merge pe principiul ”lasă, pot să fac eu acasă mai gustos și mai ieftin” uitând că o ieșire în oraș te poate relaxa și deconecta de la grijile de zi cu zi. În plus, susții un business din oraș și câteva job-uri.

Avem restaurant chinezesc, dar am senzația că este mai apreciat de turiști decât de localnici. Avem mâncare tradiționlă și o pizza mai bună decât în București sau chiar Madrid. Ăsta e chiar un domeniu la care excelăm. Crede-mă că în vacanțele din Spania și în perioada în care am locuit în capitală îmi era dor de pizza de la Roma sau Big. Poate că nu-i perfectă. Sigur nu e ca în Napoli sau Milano, dar este mult mai bună decât în multe alte locuri.

Este Mediașul un oraș mort? Nu se întâmplă lucruri?

Băi eu susțin chiar contrariul. Se fac lucruri și pe la Mediaș, dar puțini sunt cei cărora chiar le pasă. Colega mea Ina organizează chestii tare interesante pentru mămici, Feri Teglaș aduce antreprenorii din oraș la aceași masă, avem festivaluri care de care mai interesante și totuși în Mediaș nu se face nimic și e cel mai plictisitor loc ever.

Urmează ”La Perne”. iar centrul orașului devine un cinematograf în aer liber de toată frumusețea. Tocmai ce a avut loc Festivalul Mediaș Cetate Medievală. Acum câteva zile a fost organizat un turneu de tenis pentru pasionați, iar în luna August sunt programate destule evenimente interesante. Trebuie doar să vrei să ieși din casă.

Nu spun că nu există și minusuri

Dacă ești de vârsta mea și ți-ar plăcea o dată la două luni să mergi într-un club nu ai unde în Mediaș. Serabeva nu mai e, iar The Place nu e tocmai un club. Trebuie să alegi între Sighișoara și Sibiu, iar acest lucru poate să fie de multe ori deranjant.

Cred că există destui pasionați de sport în Mediaș, dar nu există un bar dedicat lor. Mi-ar plăcea ceva pe model englezesc unde atmosfera să fie la cel mai înalt nivel. După meciurile Gazului ăsta pare locul perfect să bei o bere. Imaginează-ți ce frumos ai vedea meciurile naționalei într-un asemenea loc. Un Playstation, câteva plasme și multă bere, iar lucrurile se rezolvă de la sine.

Vrei bowling. biliard sau tenis de masă? Mergi la Eclipse, dar din păcate cei de acolo nu pun mare preț pe promovare și de multe ori uităm că există un loc care e mai old-fashion, dar în care te poți distra pe cinste alături de prieteni.

Implicarea face diferența

Cred că ne concentrăm prea mult pe ceea ce lipsește acestui oraș. Repet, Mediașul este departe de perfecțiune, dar o doză mai mare de implicare și pozitivism din partea populației n-ar strica.

Uităm că într-un mic orășel pe care-l poți traversa în câteva minute avem ce nu au alții în orașe mult mai aglomerate și ne concetrăm mereu pe nenorocitele de parcări și gropile care nu ne lasă să dormim. Da, astea sunt treburi care fără doar și poate trebuie rezolvate. Dar în loc să numim Mediașul un oraș de rahat și să-i motivăm pe tineri să plece cât mai rapid de aici și să nu se mai întoarcă după ce termină perioada de studii am putea să ne concentrăm pe lucrurile pozitive și să punem umărul la îmbunătățirea celor negative.

Aștept să-ți exprimi părerea pe Facebook sau în secțiunea de comentarii de mai jos. Sunt foarte curios să-ți aflu părerea în legătură cu acest subiect. Spune-mi ce îți place și ce nu în orașul nostru și ce ai făcut sau ce vei face în perioada următoare pentru a schimba câte ceva.

Foto: Feri Teglas

 

 

#SharingIsCaring
Written by Casian Soneriu
Saut, Casian Șoneriu sunt și îți mulțumesc că ai intrat pe blogul meu. Sunt blogger de 6 ani, ca să vezi ce trece timpul. În plus, cochetez cu antreprenoriatul, sunt jurnalist și marketer și mă mândresc cu faptul că fac ceea ce mă pasionează. Lucru pe care te îndemn să-l faci și tu pentru o viață mai fericită! Și nu uita, poți obține succesul (indiferent ce înseamnă succes pentru tine) prin multă muncă și dedicare.

  15 comentarii

 1. Flavius iulie 30, 2019 at 8:39 am Răspunde

  Te urmaresc de o vreme si felicitari pentru ce ai realizat. Frumos articol. La treaba cu fotbalul cred ca lumea s a plictisit de mediocritate si vrea un loc in play off sau in cupele europene ,de cand e gazu in liga 1 niciodata nu s a batut pentru ceva, tot ce am castigat ? nimic! Am supravietuit de la un an la altu si asta deja irita lumea sau o plictiseste. Voluntari are o cupa a romaniei ,noi o finala in 49′ (daca tin bine minte). Fotbal la medias e de mult timp ,performanta nu s a vrut sau nu s a putut. Marketingul e jalnic ,de cativa ani ma chinui sa mi caut o esarfa cu echipa ca a mea e degradata dar nu am gasit nicaieri ,un fanshop mobil la fiecare tribuna deschis in ziua meciului ar fi bestial ,cu fulare ,sepci ,tricouri ,brelocuri,fanioane. Iar legat de oras cred ca ar trebui incercat sa se atraga cat mai multe fabrici sa avem o industrie buna ca in vremea comunismului ( nu traiam pe atunci iti spun si eu ce mi ai zis bunicii). Mult succes in Bucuresti si felicitari inca odata!

  • Casian Soneriu iulie 30, 2019 at 9:53 am Răspunde

   Iti multumesc frumos!

   Ai dreptate in ceea ce spui, dar sa speram ca lucrurile se vor dezvolta si din punct de vedere fotbalistic la Medias. Apropo de esarfa. Gasesti la Contrast. Eu de acolo mi-am cumparat, iar mai nou o sa gasesti si pe la stadion cand are Gazu meci. Mai gasesti cate ceva si pe http://www.joma.ro, dar preturile sunt destul de mari.

   Toate cele bune iti doresc si iti multumesc ca imi citesti articolele! 🙂

 2. Ina iulie 30, 2019 at 9:47 am Răspunde

  Eu am observat că, de multe ori, sunt mai activi și mai implicați cei veniți din alte orașe în Mediaș 🙂 Eu, de exemplu, pentru că nu aveam neapărat un grup de prietene când m-am mutat aici, am început să fac întâlnirile lunare cu mămici; pentru că îmi doream să cunosc mai multă lume, dar să și fac ceva în timpul acela am făcut voluntariat; îmi doream să cunosc pasionați de cărți, am inițiat la Sinagogă (împreună cu Anda Reuben – venită tot din afara Mediașului) Clubul de carte Mediașul Citește. La mine au apărut toate din propriile mele necesități. Și m-am gândit că nu are sens să aștept să se întâmple, ci pot să le inițiez chiar eu.
  Așa că, da, se poate. Da, se întâmplă foarte multe lucruri frumoase și în Mediaș, numai că e nevoie să participăm la ele. Să ne implicăm cum putem, măcar prin prezență, dacă altfel nu.
  Și pot să confirm că exită mulți oameni extraordinari în Mediaș, care fac lucruri minunate și sunt foarte bucuroasă că îi cunosc și am onoarea să colaborez cu ei.

  • Casian Soneriu iulie 30, 2019 at 9:55 am Răspunde

   Așa este! În orașul nostru chiar se întâmplă lucruri. Și dacă nu se întâmplă tot timpul lucruri pe placul nostru atunci hai să punem umărul și să le construim noi. Nu trebuie să așteptăm ca alții să facă totul. Cum am scris și în articol, sunt ferm convins că implicarea face diferența.

   Trebuie să ne implicăm mai mult și să-i ajutăm pe cei care au curajul să ia inițiativa și să miște lucrurile într-un orășel mic, dar activ precum este Mediașul.

 3. Salas iulie 30, 2019 at 12:36 pm Răspunde

  Sa mergi in Spania si sa mananci pizza inseamna o vacanta ratata, din punctul meu de vedere, data fiind varietatea culinara de acolo. Nu e o critica, doar ca mi s-a parut o comparatie amuzanta si un pic nefericita. In rest, mult succes!

  • Casian Soneriu iulie 30, 2019 at 2:54 pm Răspunde

   :))) Nu ma supar. Remarca e amuzanta. Imagineaza-ti cum ar fi sa ma duc in Spania si sa mananc zilnic doar paella si Tortilla. Am mai testat si o pizza, un hamburger pe acolo. E ca si cum spui ca daca ajungi prin Medias trebuie sa mananci doar mici si sarmale. 🙂

 4. Salas iulie 30, 2019 at 6:30 pm Răspunde

  :)). Adevarul e ca spaniolii nu se pricep la pizza si kebap, ar fi chiar culmea! In schimb sunt sigura ca stii ca exceleaza la altele. Oricum, ma bucur ca nu ai considerat comentariul ofensiv. Va doresc mult succes cu initiativele voastre. Orasul nostru are nevoie de oameni deschisi la minte, entuziasti si in niciun caz blazati. Numai bine!

  • Casian Soneriu iulie 30, 2019 at 9:08 pm Răspunde

   Ai dreptate. Multumim! Te asteptam sa te implici daca simti nevoia. Putem discuta mai pe larg pe Facebook sau pe mail.

 5. Adrian Andrei Rusu iulie 31, 2019 at 9:38 am Răspunde

  Cred că sunt prea multe lucruri doar enunțate în această analiză. Se începe cu sportul. Ok. Dar el este, întâi de toate, o afacere de gaziști, care, la fel ca alți bănoși, fac negoț cu jucătorii. Nu merg mai departe la temă.
  Sar la final, adică la „Implicare”. Aici este foarte mult de discutat și presupune nu politică, ci „civism”. Adică ceva ce politicienii locali au ucis în mod sistematic și nici acum nu dau semne că i-ar interesa cu-adevărat. Asta este o latură a lucrurilor. Să o spunem că Mediașul nu a făcut absolut nimic pentru construcția unei „societăți civile”, peste partide, cu glasuri de intelectuali de calitate și formatori de opinie serioși. Se pare că toată lumea așteaptă moartea martirilor ori eroismele individuale pentru a se așeza la rând, cuminți, în spatele lor.

  • Casian Soneriu iulie 31, 2019 at 12:17 pm Răspunde

   Vă respect opinia, dar vin cu anumite completări.

   Consider că noi Românii am rămas cu anumite deprinderi din perioada comunistă și încă așteptăm ca statul să facă totul în locul nostru, iar noi doar să primim lucrurile pe tavă. Nu sunt în măsură să analizez dacă actuala administrație a făcut ce trebuia sau nu în acest oraș, dar consider că tot timpul oamenii se pot implica activ în viața orașului.

   • Salas iulie 31, 2019 at 3:33 pm Răspunde

    Cu drag! Desi sunt medieseanca, locuiesc de multi ani in Bucuresti, sunt jurnalista si traducatoare si mi-ar placea sincer sa ma implic concret in viata orasului meu. Poti sa imi scrii pe monicafernandez.este@gmail.com (il folosesc mai des decat pe celalalt).

    Numai bine!

 6. Gigi august 1, 2019 at 1:51 pm Răspunde

  Hai sa iti zic eu ce nu imi place in acest „minunat oras”. Nu imi place nesimtirea. Nesimtirea celui ce merge ca nebunul pe strazi si trezeste cartiere intregi, ca deh, el e smecher si poate. Ii stiu pe nume pe fiecare, nu e o problema de identificare. Sunt cam aceeasi. Cocalari cu bmw-uri diesel cica modificate (toate off, prietenii stiu), care suna ca o basina continua printre blocuri, cocalari cu motoare ce gonesc cu +150 prin oras…Ah…mai sunt cocalarii cu offroad-ul de pe baraj, ce nu lasa mediesanul sa se bucure de o plimbare in natura, e musai sa iti baraie pieptul si linistea localnicilor din acea zona, ca deh, e smecher. Detest politia din Medias, vesnic stau la panda in aceleasi locuri. De parca nu pot fi evitate. Pont pt rutiera din Medias. Stati o singura zi cu radarul si fiola pe Str. Ighisului. Va veti minuna, faceti target-ul pe juma de an. Mai sunt si alte strazi prin Medias inafara de Sos Sibiului, Baznei, centura, etc. Ii detest pe copii cu muci in nas cu bani de la mamica ce se aduna la Polivalenta. Sa parchezi 3 masini paralele, cand le poti pune pe lungime, e de cacat. Ca si ei de altfel, dar na, sunt smecheri. Atat de smecheri incat ii doare in cot ca e 3-4 dimineata si restul lumii doarme. Sunt multe de zis, dar degeaba le zici, pentru ca nu se va schimba nimic. Doar presimt cat de curand ca omul isi va face singur dreptate. Felicitari pentru articol.

  • Casian Soneriu august 2, 2019 at 8:55 am Răspunde

   Iti multumesc ca imi citesti blogul si ca ti-ai exprimat opinia aici.

   • Gigi august 2, 2019 at 4:39 pm Răspunde

    Cu drag. Succesuri si de ce nu, un oras mai cu bun simt.

Leave a Comment
Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.